Rekordy byly překonány v kategoriích: Prototypů s interním spalovacím pohonem, UrbanConcept s dieselovým spalovacím pohonem, UrbanConcept s nejnižším objemem emisí CO2, a vozů s pohonem na solární energii.
Hlavním rekordmanem letošního ročníku byl tým Microjoule ze St Joseph La Joliverie ve francouzském Nantes. Jeho prototyp s interním spalovacím pohonem překonal již dlouho platný rekord 3 410 km, kterého dosáhl před pěti lety tým ze stejné školy. Rekord byl překonán o dalších 172 kilometrů. Avšak tým se s tímto výsledkem nehodlal spokojit – večer stejného dne byl čerstvý rekord 3 582 km opět překonán o dalších neuvěřitelných 189 kilometrů. Prototyp tedy ujel na jeden litr paliva historickou vzdálenost 3 771 km. Další francouzský tým, ProductTeam z Lycée Louis Pasquet v Arles, ujel se svým solárním vozem skvělých 644 kilometrů na jednu kilowatthodinu energie, nicméně ani to nestačilo a za pár hodin byl na světě nový rekord: 665km/Kwh.
Pět rekordů, které byly zapsány v rámci letošního ročníku a zatím nebyly překonány (překonané dřívější rekordy jsou uvedeny v závorkách): • Microjoule, St Joseph La Joliverie, 3 771 km/l (3 582km/l v roce 2009; 3 410km/l v roce 2005), Kategorie Prototypů s interním spalovacím motorem • ProductTeam, Lycée Louis Pasquet, 665km/Kwh (644km/Kwh v roce 2009, 570km/Kwh v roce 2008), vůz se solárním pohonem • Team NTNU, Norges Tekiske og Naturvitenskapelige Universitet, Norsko, 1 246 km/l, celkově nejnižší spotřeba v kategorii UrbanConcept (848km/l v roce 2008) • FL Smith Roadrunners, Technical University of Denmark, 589km/l v kategorii UrbanConcept s dieselovým spalovacím motorem (306km/l v roce 2007) • Team NTNU, Norges Tekiske og Naturvitenskapelige Universitet, 2,6g/km, nejnižší emise CO2 v kategorii UrbanConcept (6,15g/km v roce 2008)
Vincent Tertois, technický ředitel, řekl v reakci na letošní úrodu nových rekordů: „Počet zapsaných rekordů dokládá, jak studenti tvrdě pracovali, a také ukazuje vývoj v konstrukci vozů, které jsme mohli letos vidět. A skutečnost, že mnohé rekordy byly výrazně překonány, lze připsat také parametrům novému okruhu a příznivým klimatickým podmínkám, které letos přály závodním týmům.“
Globální manažer Shell Eco-marathonu, Mark Singer, uvedl: „Letošní ročník byl pro nás na novém okruhu v Německu historický: nejenže studenti zapsali několik skvělých rekordů v hospodárnosti provozu, bez nich, našich dobrovolníků a sponzorů by nebylo možné přenést Shell Eco-marathon do jiné části Evropy. Těšíme se, že ročník 2010 bude stejně úspěšný jako tento.“
Letošního ročníku se letos po krátké přestávce účastnil také tým HydrogenIX z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava pod vedením Doc. Ing. Bohumila Horáka Ph.D. Jejich vozidlo soutěžilo v kategorii Prototypů s vodíkovým pohonem, ale bohužel se z technických důvodů nepodařilo absolvovat žádnou kvalifikovanou jízdu.
Přehled vítězů v jednotlivých kategoriích: Prototypy
- 1. MICROJULE, LPTI St Joseph La Joliverie Nantes, Francie Spalovací motor
- 2. FL Smith Roadrunners, Technical University of Denmark, Dánsko Palivový článek (vodík)
- 3. Polyjoule, Polytech’ Nantes, Francie Palivový článek (vodík)
UrbanConcept
- Pořadí Startovní číslo Domovská škola Pohon
- 1 402 NTNU, Norges Tekiske og Naturvitenskapelige Universitet, Norsko Palivový článek (vodík)
- 2 401 Hydro Cruisers, Haagse Hoge School/TH Rijswijk Academie voor Engineering, Nizozemí Palivový článek (vodík)
- 3 306 FL Smith Roadrunners, Technical University of Denmark, Dánsko Spalovací motor
Emise CO2 Pořadí Startovní číslo Domovská škola Pohon
- 1 402 NTNU, Norges Tekiske og Naturvitenskapelige Universitet, Norsko Palivový článek (vodík)
# # # O Shell Eco-marathonu
Cílem Shell Eco-marathonu je inspirovat mladé konstruktéry a inženýry z celého světa k tomu, aby hledali nové přístupy k trvale udržitelné mobilitě. Jde především o to:
- Podpořit a posílit inovaci a nápady týkající se úsporné spotřeby paliv a budoucnosti moderní dopravy.
- Pomoci technickým institucím získat talentované jedince se zájmem o obor.
- Propagovat technické obory mezi mladými lidmi po celém světě.
V minulých letech se Shell Eco-marathon rozrostl do široké mezinárodní iniciativy, v rámci které se závody konají v Evropě i Americe. Ve dnech 15. až 18. dubna 2009 se uskutečnil třetí ročník Shell Eco-marathon Americas na rychlodráze California Speedway ve Fontaně v USA.