Již déle než půl století jsou dodávky nepostradatelnou součástí doručovacích služeb. Drony jsou naproti tomu zcela moderním fenoménem. Vzájemná spolupráce obou by ale mohla přispět ke zlepšení dopravní obslužnosti ve velkoměstech. To je jeden z příkladů vize „Město zítřka“, kterou na veletrhu Mobile World Congress prezentoval Ford.
Autonomní dodávky by mohly rychle a efektivně doručovat po zemi nákupy nebo i spěšné zásilky, přičemž poslední etapu cesty k příjemci by obsloužily drony. Ty se totiž dostanou i do míst nepřístupných vozem, například do horních pater výškových budov, nebo tam, kde nelze snadno a bezpečně zaparkovat.
Inovativní koncepci „Autolivery“ vyvinuli zaměstnanci Fordu v rámci soutěže Last Mile Mobility Challenge. Díky brýlím s virtuální realitou se s ní mohli seznámit návštěvníci expozice Fordu na Mobile World Congress v Barceloně, největší přehlídce mobilní elektroniky na světě.
Jen v roce 2016 strávili motoristé v evropských velkoměstech až 91 hodin stáním nebo popojížděním v kolonách. Myšlenka „Autolivery“ ilustruje, jak by nové technologie mohly zvýšit kvalitu života zákazníků a pomoci dláždit cestu k udržitelné budoucnosti. Zaměřuje se na fenomén „posledních 15 metrů“ nebo také „z parkoviště ke dveřím“ v doručovacích službách. Všeobecně se má za to, že právě tuto fázi doručení zásilky bude nejobtížnější plně zautomatizovat.
Vize „Město zítřka“ hledá cesty k řešení dopravních problémů, jako je omezená propustnost komunikací nebo znečistění ovzduší ve velkých městech. Kdyby bylo možné vybudovat místo některých silnic parky a zeleň, vedlo by to ke zlepšení kvality života i zdraví obyvatel. Ford proto pravidelně zve vlastní zaměstnance, podnikatele i start-upy do různých soutěží zaměřených na hledání nových nápadů. Koncepci „Autolivery“ zpracovali tři designéři Fordu ze Šanghaje – Euishik Bang, James Kuo a Chelsia Lau.
Ford vystavil na Mobile World Congress rovněž elektrickou plošinu Carr E nebo skládací elektrickou tříkolku TriCiti.
Již v roce 2021 chce Ford mít v komerčním nasazení plně autonomní vůz úrovně 4 dle SAE. Mohl by jezdit v ridesharingových službách nebo doručovat zásilky. Společnost také očekává, že do 15 let přesáhne nabídka elektrifikovaných automobilů počet nabízených modelů s konvenčním zážehovým motorem. Poroste popularita sdílené přepravy a budou se rozšiřovat možnosti komunikace mezi automobily a dopravní infrastrukturou.