Stres, potenciální nebezpečí a v případě nehody vysoký účet za opravu laku a nárazníků – není divu, že parkování je napříč Evropou noční můrou řidičů.
Například ve Velké Británii představují kolize na parkovištích čtvrtinu všech nehod. Téměř polovina řidičů tvrdí, že raději pokračují v jízdě dál, než aby museli zaparkovat do podélného stání.
Nový systém Fordu sleduje při parkování prostor za vozem. Upozorní řidiče na chodce nebo jiné objekty a v případě hrozící srážky také automaticky zabrzdí. Širokoúhlá zadní kamera poskytuje lepší přehled o situaci než dosud používané řešení. Rozšířený parkovací asistent navíc dokáže po stisknutí tlačítka sám zaparkovat na podélném i příčném stání.
„Problémy spojené s řízením jsme se všichni naučili řešit, ale začátek a konec cesty pro nás stále představují obtížný úkol,“ řekl Torsten Wey, vedoucí oddělení vývoje podvozku a elektronických systémů ve Ford of Europe. „Moderní systémy již ukázaly, že mohou řidiče ušetřit stresujících situací – a investice Fordu do výzkumu a vývoje se odráží ve stále širší nabídce asistenčních systémů.“
Mezi nové systémy vyvinuté Fordem v jeho Evropském středisku výzkumu a inovací v německých Cáchách patří systémy, které pomáhají řidiči s vyhýbacím manévrem v případě hrozící nehody ve vysoké rychlosti a automaticky brzdí, aby předešly srážce nebo snížily její závažnost; a zabrání řidiči najet na dálnici ve špatném směru.
Tyto systémy se ve vozech Ford objeví během následujících dvou let. Jsou praktickým výsledkem závazku Fordu ztrojnásobit investice do asistenčních systémů, zdokonalovat jejich schopnosti, rychleji je uvádět na trh a přispívat k odvracení vážných nehod.
Parkování bez stresu
Ve Velké Británii představují kolize na parkovištích čtvrtinu všech nehod1 a řidiče každý rok stojí na opravách okolo 800 milionů eur (v přepočtu přibližně 23 mld. Kč). Za posledních 20 let narostla šířka osobních automobilů v zájmu zvýšení bezpečnosti a komfortu o 16 procent, ale velikost mnoha parkovacích míst se nezměnila.
Z průzkumu také vyplývá, že 47 procent řidičů raději parkuje dál, než aby museli zajíždět do podélného stání, a 75 procent řidičů je nervózních, pokud musí parkovat před zraky dalších řidičů.
„Parkování je jednou z nejvíce stresujících situací za volantem. Řidiči mívají ve městě problém najít vhodné parkovací místo, což má negativní vliv na plynulost provozu a zvyšuje stres všech jeho účastníků,“ řekl Dirk Gunia, vedoucí vývoje asistenčních systémů ve Ford of Europe. „Technologie jako náš rozšířený parkovací asistent dodají řidičům jistotu, že zaparkují i na místech, která by sami považovali za nedostatečně velká.“
Rozšířený parkovací asistent ovládá řízení, převodovku a pohyb vpřed či vzad. Systém dokáže po stisknutí příslušného tlačítka automaticky zajet do podélného parkovacího místa nebo z něj opět vyjet ven. Stejně tak umí zacouvat do kolmého stání. Předtím ještě dokáže pomocí senzorů vhodné parkovací místo vyhledat.
Systém prevence srážky při couvání do silnice sleduje prostor za vozem prostřednictvím radarových senzorů. Pokud řidič couvá a nerespektuje počáteční varování, systém začne sám brzdit. Reaguje i na projíždějící motocykly a cyklisty.
Zadní kamera zobrazuje širokoúhlý pohled na situaci za vozem. Nabízí podobné funkce jako širokoúhlá přední kamera umístěná na přídi modelů Ford Edge, Galaxy a S-MAX. Při couvání umožňuje širokoúhlá zadní kamera vidět za roh nebo za překážky, a spatřit tak přibližující se vozidla, cyklisty nebo chodce.
Vyhne se problémům
Ford také vyvíjí nový systém, který řidičům umožní vyhnout se stojícím nebo pomalu jedoucím vozidlům a zabránit tak nehodě.
Asistent pro vyhýbací manévry detekuje pomocí radaru a kamery pomalu se pohybující nebo stojící vozidla v cestě a podporuje řidiče při provedení vyhýbacího manévru. Je určen pro městský i dálniční provoz.
Tento systém se aktivuje v případě, že nehodě nelze zabránit pouze brzděním a řidič se sám rozhodne vyhnout se překážce. Asistent pro vyhýbací manévr je rozšířením funkcí stávajících systémů detekce překážky v jízdní dráze a předkolizního asistenta. Druhý jmenovaný systém pomáhá řidiči snížit závažnost srážky s jiným vozidlem nebo s chodcem. V některých případech dokáže nehodu úplně eliminovat.
Prevence jízdy v protisměru
Najetí na dálnici ve špatném směru je tou nejhorší noční můrou každého řidiče a Ford vyvíjí systém, který takovým situacím zabrání.
Ve srovnání s jinými typy nehod je při srážce s vozem jedoucím ve špatném směru vyšší riziko vážného zranění nebo úmrtí. V Německu jsou tři procenta smrtelných nehod na dálnicích způsobena najetím do špatného směru. Celkově jde zhruba o 20 úmrtí každý rok.
Systém upozornění na jízdu v protisměru využívá kameru pod čelním sklem spolu s informacemi z navigačního systému k tomu, aby řidiče varoval zvukovým a vizuálním signálem, když míjí značky „zákaz vjezdu“ na nájezdu na dálnici. Nejprve bude dostupný v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Vychází z asistenta pro rozpoznávání dopravních značek, který sleduje prostřednictvím kamery pod čelním sklem prostor před vozem. Čte dopravní značky a informuje o nich řidiče. Systém upozornění na jízdu v protisměru díky informacím z kamery a navigačního systému řidiče vyzve k zastavení nebo otočení.
Asistent pro jízdu v koloně byl oznámen již dříve. Ford ho nabídne prvním zákazníkům během následujících dvou let. Systém pomáhá řidiči udržet se uprostřed jízdního pruhu a zrychluje či brzdí tak, aby vůz udržoval stejnou rychlost jako vozidlo jedoucí před ním.
V dlouhodobějším horizontu Ford připravuje také systém pokročilého předního osvětlení na bázi kamery, která na křižovatkách a kruhových objezdech rozšíří světelný kužel. Vhodnou situaci systém identifikuje pomocí rozpoznání příslušné dopravní značky.