ŠKODA AUTO vyrobila třímiliontý zážehový motor 1.2 HTP. Tříválcový agregát řady EA 111 se vyrábí od roku 2001 v hlavním závodě společnosti ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi a používá se ve vozech značek ŠKODA, SEAT a Volkswagen. Vedle motorů řady EA 111 ve variantách 1.2 HTP a 1.2 TSI vyrábí ŠKODA v České republice motory 1.2 TSI a 1.4 TSI řady EA 211 a mechanické a automatizované převodovky. Automobilka právě vyrobila také 500 000. převodovku typu MQ/SQ 100.
„Naše firma vyrábí motory již téměř 115 let. ŠKODA je tak jednou z automobilek s nejdelší tradicí výroby a vývoje motorů,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky. „Tato jubilea, tedy 3 000 000 vyrobených motorů 1.2 HTP a 500 000 vyrobených převodovek MQ/SQ 100, jsou dokladem výkonnosti zdejší produkce. Tuto technologickou kompetenci v příštích letech dále posílíme,“ dodává Oeljeklaus.
Motor 1.2 HTP z řady EA 111 se v Mladé Boleslavi vyrábí již od roku 2001. Oblíbený zážehový tříválec se používá v modelech Fabia, Roomster a Rapid. Zkratka HTP znamená „High Torque Performance“. Již pří nízkých otáčkách je agregát pozoruhodně silný, současně motor přesvědčuje vysokou efektivitou a nízkou hmotností.
Vedle výroby motorů spočívá těžiště výroby komponentů ve společnosti ŠKODA AUTO v produkci převodovek. V závodě Vrchlabí se vyrábí automatická dvouspojková převodovka DQ 200. V závodě Mladá Boleslav vyrábí ŠKODA AUTO ručně řazenou převodovku MQ 200 a převodovku MQ/SQ 100. V březnu 2014 sjela z linky 500 000. převodovka řady MQ/SQ 100. ŠKODA AUTO vyrábí převodovku MQ/SQ 100, která se mimo jiné používá i v městských vozech ŠKODA Citigo, od poloviny roku 2011.
V příštích letech chce ŠKODA dále rozšiřovat svou kompetenci pro výrobu motorů a převodovek. Za tímto účelem staví automobilka nové Centrum pro testování motorů ve vývojovém středisku ŠKODA. Jen do tohoto centra investuje automobilka společně s koncernem Volkswagen více než 34 milionů eur. V současné době je to nejvyšší investice do vývoje v rámci České republiky.
Důležitým pilířem inovativní výroby motorů a převodovek ve společnosti ŠKODA AUTO je slévárna a kovárna. Nedávno oslavila slévárna s kovárnou své padesáté jubileum. Provoz, zřízený v roce 1963 v souvislosti se zahájením výroby modelu ŠKODA 1000 MB, patří mezi nejmodernější svého druhu a je součástí takzvaného „Center of Excellence“ koncernu Volkswagen.
Výroba motorů byla v Mladé Boleslavi zahájena již v roce 1899. Čtyři roky po založení podniku, který se zpočátku zabýval výrobou jízdních kol, vybavili zakladatelé podniku Václav Laurin a Václav Klement poprvé jízdní kolo pomocným motorkem: vznikla takzvaná motocykleta. Pro pohon motocyklety se používaly dva jednoválcové motory o výkonu 1,25 a 1,75 k.
Zahájením výroby vozidel poháněných spalovacím motorem byly položeny i základy jedné z nejstarších automobilek světa. V roce 1905 vyvinula firma L&K svůj první automobil, nazvaný ‚Voiturette A‘ (z francouzštiny: vozík, malý automobil). Tento vůz byl poháněn vodou chlazeným dvouválcovým motorem o výkonu 7 koňských sil a objemu 1100 cm3. Dalším milníkem v prvních letech výroby motorů byl první osmiválec na světě, vyrobený v roce 1908. V roce 1924 vyráběla firma L&K dokonce letecké motory.
Také po fúzi se Škodovými závody v roce 1925 hrál vývoj motorů nadále velkou roli. Ve třicátých letech vzbudila automobilka ŠKODA pozornost mimo jiné také výkonnými závodními vozy. Rozhodujícím krokem ve vývoji po druhé světové válce byl v roce 1964 první motor umístěný v zádi vozu. V roce 1987 se značka ŠKODA vrátila k motorům umístěným vpředu, tentokrát však v kombinaci s hnací přední nápravou. Rozhodujícím impulsem pro moderní výrobu agregátů bylo v roce 1991 spojení s koncernem Volkswagen.