Letos teprve podruhé platí, že přezuto musí mít od začátku listopadu do konce března všichni řidiči, kteří jezdí po silnici, pokryté souvislou vrstvou sněhu či ledu. Pokud to tedy budete chtít do začátku listopadu stihnout, je lepší nenechávat přezouvání na poslední říjnový týden.
Předpisy a bezpečnost
Předpisy hovoří od loňského roku naprosto jasně. Jestli chcete v období mezi listopadem a březnem vyrazit na silnici a existuje šance, že kdekoliv během cesty pojedete po vrstvě sněhu či ledu, hrozí vám během takové jízdy nepříjemná pokuta. Zimní pneumatiky musí mít prakticky všechna auta, která nestojí po celou zimu zamčená v garáži.
Pro přezutí na zimní pneu však nemluví pouze dopravní předpisy. Vzhledem k použitému materiálu a hloubce vzorku jsou letní gumy pro zimní ježdění naprosto nevhodné a jízda na nich je zbytečným riskováním životů všech cestujících. „I na naprosto suché vozovce a při teplotě kolem 0°C a rychlosti 60 km/h je brzdná dráha auta s letními pneumatikami zhruba o 3 m delší, než brzdná dráha auta na zimních gumách,“ upozorňuje odborník z AutoESA.
Kdy přezouvat
Protože všichni necháváme neoblíbené činnosti, mezi které přezouvání pneu jistě patří, na poslední chvíli, může se stát, že do 1. listopadu ani přezout nestihneme. V první listopadové dny nám pokuta sice zřejmě nehrozí, vystavujeme se však zbytečně nebezpečí nehody. Tím spíš, jsou-li letní gumy navíc ojeté. Vozy Škoda, Volkswagen a další v Čechách oblíbené značky je tedy nejjistější nechat přezout již na začátku října, právě pro tato auta totiž může být při náporu na servisy obtížné sehnat vhodné pneu.
Ne tak frekventované typy kol sice pravděpodobně seženeme i posledního října, dlouhému čekání před branami servisu se tou dobou tak jako tak nevyhneme. Vzpomenout si na přezutí, když ještě není po sněhu a ledu ani památky, je tedy přece jenom jistější.